قرار است هرساله در ایام نوروز محوطه نورانی دوکوهه میعادگاه طلاب نوجوان حوزه علمیه امام خمینی ره شعبه۲ باشد، طلابی که با لباس خادم الشهدا در قدمگاه شهیدان به راهیان نور خدمت می کنند. پس از دو سال که به دلیل همه گیری بیماری کرونا بساط این سفر نورانی و اردوهای قشنگش موقتا جمع شده بود به حمد الله امسال دوباره پای راهیان نور به مناطق باز شد و دوکوهه از غربت در آمد.

Tolabe Jahadi Dar Padegane 2Kooheh-Farvardin 1401-Madrese Emam 2-Thaqalain_IR (1)

طلبه‌های حوزه علمیه امام خمینی ره شعبه۲ نیز در دومین اردوی خادم الشهدای راهیان نور از ۲۱اسفند ۱۴۰۰ در منطقه مستقر شدند. و تمام طلاب طی سه اردوی یک هفته ای بار مسئولیت های تعریف شده را به دوش خواهند کشید.

برنامه روزانه آنان به این شرح است که ورزش صبحگاهی بعد از نماز صبح، مثل همیشه و همه جا آغاز کننده فعالیت هاست.

 میدان صبحگاه دوکوهه شاید کمی پیر شده اما هنوز انگار از شور و نشاط جوانان رزمنده دفاع مقدس پر است.

هنگام طلوع آفتاب وقت تجدید عهد است! سربازان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف با دعای عهد، دسته جمعی با امام خود تجدید عهد می کنند و العجل العجل یا مولای یا صاحب الزمان می گویند.

Tolabe Jahadi Dar Padegane 2Kooheh-Farvardin 1401-Madrese Emam 2-Thaqalain_IR (3)

ساعات ابتدایی صبح کارها سبک تر است، پس فرصت مناسبی برای رشد علمی و البته معنوی به شمار می رود!

پس حلقه علمی تشکیل شده و شرح مناجات شعبانیه، مباحثه یکی از کتابهای درسی  و نشست های اندیشه ورزی و… تشکیل می شود تا شعار درس تعطیل نیست در این اردو هم مثل تمام اردوهای دیگر در تمام ایام سال محقق شود!

از همان ساعات اولیه صبح کم کم گروه ها تقسیم شده و هرکدام به کار خود مشغول می شوند.

Tolabe Jahadi Dar Padegane 2Kooheh-Farvardin 1401-Madrese Emam 2-Thaqalain_IR (2)

عده ای در ایستگاه صلواتی با شربت و شیرینی و چای و دمنوش و… از مردم پذیرایی می کنند و کامشان را شیرین می‌سازند. این ایستگاه صلواتی از یک هفته قبل از نوروز آغاز به کار می کند و تا دو هفته بعد از روز تحویل سال پذیرای دلدادگان شهد شیرین شهادت است.صوت شور انگیز مداحی و دود غلیظ اسپند و پذیرایی با صلوات های گاه و بیگاه مردم  حال خوشی ایجاد می‌نماید که چون آهن ربا هرکه از آن اطراف رد میشود را به شیرین شدن کامش دعوت می‌کند.

Tolabe Jahadi Dar Padegane 2Kooheh-Farvardin 1401-Madrese Emam 2-Thaqalain_IR (4)

جمعی دیگر بساط واکس صلواتی پهن کرده و غبار راه زایران کربلای ایران را می گیرند. این کار حس تواضع ارزشمندی ایجاد می کند و در تربیت اخلاقی داوطلبان این خدمت خیلی موثر است.

 کمی آن طرف تر جمعی از طلاب که برای کار تبلیغ تخصصی کودک و نوجوان دوره دیده اند سنگر کودکان به راه انداخته و با شعر و بازی و نقاشی و… کودکان را با معارف فرهنگ ایثار و شهادت آشنا می کنند و البته لحظات شادی در دوکوهه برایشان می‌سازند.

اما سینما دو کوهه هم مشتریان خودش را دارد! از دیگر خدمات طلاب حوزه علمیه امام خمینی ره شعبه۲ در پادگان خاطره انگیز دوکوهه است.  پخش فیلم و کلیپ های کوتاه یا مستندهای جذاب در طول روز و پخش فیلم های سینمایی  جذاب دفاع مقدس در ساعات ابتدایی شب برای مردم مخاطبین بسیاری را جذب نموده است. و خانواده ها و کاروان‌هایی که شب را در این مکان مقدس سپری می‌کنند از این برنامه بهره می برند.

کمک به فضاسازی محیطی نیز از جمله برنامه های تاثیرگذار است ‌که حس و حال خوبی برای مخاطبین ایجاد می کند و گرد پیری را از  قدمگاه شهیدان می‌زداید.

Tolabe Jahadi Dar Padegane 2Kooheh-Farvardin 1401-Madrese Emam 2-Thaqalain_IR (5)

در گوشه ای نیز میز خدمات فرهنگی همچون ایستگاه صلواتی که محل توزیع خوراک البته متبرک جسم است! خوراک روح ومعنویت توزیع نموده و به ارائه ی خدمات فرهنگی می پردازند.

گروهی از طلاب نیز در آشپزخانه بزرگ پادگان دوکوهه به پخت هزاران پرس غذا برای زائران کمک می کنند.

Tolabe Jahadi Dar Padegane 2Kooheh-Farvardin 1401-Madrese Emam 2-Thaqalain_IR (6)

معاونین، اساتید و کادر حوزه نیز در این فضای سرشار از معنویت درکنار طلاب خدمت می کنند و با خانواده لذت خدمت در مسیر زنده نگه داشتن یاد شهدا را بر لذت صدها مقصد سفرهای تفریحی نوروزی ترجیح می دهند. این خانواده های مخلص، صبور و جهادی در محیطی با نشاط باهم در سنگرهای پشتیبانی هستند و مردان در میدان جنگ نرم فرهنگی دل به دریای خط مقدم زده اند.

بالاخره این سفر شورانگیز و پرکار روز دوازدهم فروردین با آخرین گروه از طلاب به پایان می‌رسد و همگی کوله بار خاطرات خویش را با وسایل ایستگاه صلواتی دوکوهه جمع می کنند تا از صبح چهاردهم فروردین با قوت و انگیزه بیش از پیش بازهم برنامه منظم و منسجم خود را در حوزه علمیه امام خمینی ره شعبه۲ از سر بگیرند و مشغول گردند.

Tolabe Jahadi Dar Padegane 2Kooheh-Farvardin 1401-Madrese Emam 2-Thaqalain_IR (7)