با توجه به اهمیت فوق العاده ولادت با سعادت مصلح جهانی، علاوه بر اینکه صدها تن از علمای برجسته، محدثان وارسته مورخان شایسته، تاریخ دقیق آن لحظه با شکوه را در منابع حدیثی، رجالی، تفسیری و تاریخی خود ثبت کرده اند. که به برخی از آن ها که در قرون اولیه غیبت کبری یا در عصر غیبت صغری نوشته شده اشاره می شود.
.
قدیمی ترین منبعی که در آن تاریخ تولد امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ذکر شده، کتاب گران سنگ «اثبات الرجعه» اثر فضل بن شاذان نیشابوری است.
ضل بن شاذان چهار امام معصوم یعنی امام رضا، امام جواد، امام هادی و امام حسن عسکری ـ علیهم السلام ـ را درک کرد. و از آن ها حدیث نقل کرده و در ربیع الاول ۲۶۰ هجری، اندکی قبل از شهادت امام حسن عسکری دیده از جهان فرو بسته است.

 


وی در کتاب «اثبات الرجعه» تاریخ دقیق میلاد مسعود قبله موعود را با یک واسطه از امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ روایت کرده که ترجمه حدیث ذکر می شود: فضل بن شاذان از محمد بن علی بن حمزه از امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ روایت می کند که فرمود:
ولی خدا و حجت خدا بر بندگان و جانشین من بعد از من، در شب نیمه شعبان، سال ۲۵۵، به هنگام طلوع فجر به صورت ختنه شده، دیده به جهان گشود.

 


خستین کسی که او را غسل داد «رضوان» خازن بهشت بود، که با گروهی از فرشتگان مقرب با آب کوثر و سلسبیل او را شست و شو داد، سپس عمه ام «حکیمه» دختر امام جواد ـ علیه السلام ـ او را شست و شو داد. با توجه به سوال فقط آثار را معرفی می کنیم.[۱]

 


.
ابو جعفر محمد بن یعقوب کلینی، متوفای ۳۲۹ هجری قمری، در کتاب شریف اصول کافی آورده است که «حضرت صاحب ـ علیه السلام ـ در نیمه شعبان سال ۲۵۵ متولد شده است. این توقیع از ناحیه امام ابی محمد (امام عسگری ـ علیه السلام ـ ) بیرون آمده که: این است سزای آن کسی که به خدا افترا بندد درباره دوستان او، او گمان می کرد مرا می کشد و من فرزندی ندارم، چگونه دیدی توانائی خدا را؟ و برای او فرزندی متولد شد که او را (م ح م د) نامید».[۲]
.
ابو جعفر محمد بن علی بن حسین بن بابویه معروف به صدوق، متوفای ۳۸۱ هجری قمری، نویسنده کتاب «کمال الدین و تمام النعمه» که با دعای امام زمان(عج) به دنیا آمده و با دستور آن حضرت این کتاب را نوشته است در باب ۴۲ با عنوان روایات میلاد قائم ـ علیه السلام ـ پانزده حدیث درباره تولد آن حضرت می باشد از جمله:
«
صاحب الزمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ در نیمه شعبان سال ۲۵۵ متولد گردید.»[۳]

 


.
ابو عبدالله محمد بن محمد بن النعمان معروف به مفید، متوفای ۴۱۳ هجری قمری، که مرجع تقلید شیعیان امامیه بود از امتیازات و فضائل خاصه شیخ مفید توقیعات آن حضرت به وی می باشد.
در مورد میلاد آن حضرت می گوید:
«
حضرت ولی عصر ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ در نیمه شعبان سال ۲۵۵ هجری متولد شد.»[۴]
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
عصر ظهور کورانی.
روزگار رهایی، کامل سلیمانی، (ترجمه ی مهدی پور).

 

 

 

منبع:پرسمان[۱].
مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۲۴؛ حر عاملی، اثبات الهداه، قم، ۱۳۹۹ق، ج۳، ص۵۷۰.
[۲].
محمدبن یعقوب کلینی، اصول کافی، ترجمه محمد باقر کمره ای، قم، انتشارات اسوه، چاپ دوم، ۱۳۷۲ش، ج۳، ص۵۱۹، باب ولادت حضرت صاحب(عج).
[۳].
شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمه، تحقیق و تصحیح علی اکبر غفاری، ترجمه منصور پهلوان، قم، دارالحدیث، چاپ دوم، ۱۳۸۲ش، ج۲، ص۱۵۵.
[۴].
شیخ مفید، ارشاد مفید، ترجمه شیخ محمد باقر ساعدی، تهران، کتاب فروشی اسلامیه، چاپ سوم، ۱۳۷۶ش، باب ۳۷، ص۶۷۲.