در اسلام عمل سحر، یاد گرفتن، یاد دادن و اجرت گرفتن بر انجام آن ممنوع و حرام است، اما اگر یاد گرفتن آن برای باطل کردن سحر دیگری باشد، حرام نیست. پس نگاه کردن به عمل ساحران و مشاهده عمل آنها در فیلم ها و مطالعه کتاب و مجلات درباره سحر و جادوگری، اگر جنبه یادگیری، تعلیم نداشته باشد، اشکالی ندارد، مگر این که از جهات دیگر اشکال داشته باشد؛ مثلا موجب ترویج سحر و… شود.

از نظر اسلام، انجام، تعلیم، تعلم و تکسب به سحر، ممنوع و حرام [۱] و از گناهان کبیره است و در بعضی از روایات، تعلیم و تعلم سحر را موجب کفر شمرده‌اند.

سحر در بسیاری از موارد، باعث گمراه ساختن مردم و تحریف حقایق و متزلزل ساختن پایه‌های اعتقادات افراد ساده ذهن می‌شود. البته این حکم، مانند بسیاری دیگر از احکام الاهی موارد استثنا دارد؛ از جمله، فرا گرفتن سحر برای باطل کردن یا از بین بردن آثار آن از کسانی که از سحر آسیب دیده‌اند و یا برای باطل کردن ادعای مدعیان دروغین نبوت.

مطالعه کردن کتاب ها و مجلات و یا نگاه کردن به عمل ساحران یا مشاهده عمل ساحران در تلویزیون و سینما، اگر به منظور یادگیری و تعلیم نباشد و صرفا جنبه سرگرمی و تفریح داشته باشد، اشکالی ندارد، [۲] مگر این که عناوین دیگری بر آن منطبق شود؛ مثلا فیلم یا کتاب به گونه ای باشد که در فرد آثار منفی به جای بگذارد و باعث گمراهی اش شود یا عنوان حفظ فیلم ها و کتاب های گمراه کننده (حفظ کتب ضلال) بر آن منطبق شود، و یا موجب ترویج سحر شود، که از این جهات اشکال دارد و حرام است.

 

منبع:پرسمان


پی نوشت:

[۱] ـ نک: تحریر الوسیله، ج ۱، ص ۳۸۹ ، مسئله ۱۶؛ حکم سحر و راه ابطال آن،

[۲] – پس اگر بر تماشای فیلم یا خواندن کتاب عنوان تعلیم صدق کند؛ یعنی شخص با دیدن فیلم یا خواندن کتاب سحر بیاموزد، این عمل حرام خواهد بود.