با توجه به روایات و آموزه‌های دینی اجمالاً می‌دانیم که فرشتگان در مکان‌های مقدس رفت و آمد دارند. اما تعداد دقیق آنها را فقط خداوند متعال می‌داند، هر چند در روایات، عددهایی ذکر شده است، اما نمی‌توان صد در صد حکم کرد تعداد فرشتگان زائر قبور امامان و خانه خدا منحصر در همین اعداد هستند. ای بسا ممکن است امامان معصوم(ع) در مقام بیان تعداد تمامی فرشتگان زائر قبر پیامبر(ص) یا امام حسین(ع) و… نبوده باشند، بلکه در صدد بیان عظمت صاحبان قبور و… باشند که یکی از مصادیق عظمت و منزلت آنان را زیارت فرشتگان ذکر نموده باشند و به برخی از اعداد برای فهماندن کثرت و زیادی نیز اشاره کرده باشند.

هر چند ممکن است دانستن تعداد فرشتگان زائر بر خانه خدا و قبور معصومان (ع) فایده چندانی نداشته باشد اما از باب تبرک به برخی از روایات که پیرامون مسئله مورد سؤال وارد شده اند اشاره می‌کنیم:
امام صادق (ع) فرمودند: «هیچ‌کدام از مخلوقات خداوند بیشتر از فرشتگان نیستند. و همانا در هر شب هفتاد هزار فرشته از آسمان پایین آمده و تمامى شب خانه کعبه‏ را طواف‏ مى‏کنند و هنگام طلوع فجر بر سر قبر پیامبر اکرم (ص) آمده، سپس بر سر قبر امام علی، امام حسن و امام حسین(ع) آمده و به همگی سلام می‌‌کنند. آن‌گاه قبل از طلوع خورشید به سوى آسمان باز مى‌‏گردند. سپس فرشتگان روز که هفتاد هزار فرشته هستند، پایین آمده و تمامى روز خانه کعبه را طواف مى‌‏نمایند. و هنگامى که غروب آفتاب نزدیک شد، سر قبر رسول خدا(ص) و بعد بر سر قبر امام علی، امام حسن و امام حسین(ع) آمده به همه سلام می‌کنند و قبل از غروب خورشید به آسمان باز مى‌‏گردند.
[۱]
البته در خصوص زیارت قبر امام حسین(ع) توسط فرشتگان و گریه فرشتگان بر آن‌جناب روایات متعددی وارد شده است که از مجموع آنها به دست می‌آید: «فرشتگان موکل بر قبر امام حسین از جهت عدد به دو گروه چهار هزار نفری و یک گروه هفتاد هزار نفری تقسیم می‌‌شوند».
گروه چهار هزار نفری، از طلوع صبح تا زوال آفتاب (وقت ظهر) بر آن جناب می‌گریند و وقتى ظهر مى‏شود چهار هزار فرشته دیگر به زمین فرود آمده و این چهار هزار نفر به آسمان می‏روند و فرشتگان به زمین آمده پیوسته مى‏ گریند تا صبح طلوع کند.
[۲]

مأموریت این گروه از فرشتگان این است که: «هر گاه کسی به زیارت امام حسین(ع) بیاید به استقبالش آمده و بعد او را مشایعت کرده تا به اهل خود برسند و اگر مریض شود او را عیادت کرده و هنگامى که از دنیا رود بر سر جنازه‌اش حاضر شده بر او نماز می‌‌خوانند و تا قیامت برایش طلب آمرزش و رحمت مى‏‌نمایند.[۳] در برخی از روایات نیز وارد شده که در بین این گروه چهار هزار نفری، فرشته‌ای است که نامش منصور است او وظیفه استقبال و مشایعت و حضور در تشییع جنازه و… را برای زائر امام حسین(ع) به عهده دارد.[۴]
گروه هفتاد هزار نفری نیز علاوه بر گریه بر امام حسین(ع) دو کار انجام می‌‌دهند. یک این‌‌که نزد قبر آن‌جناب نماز مى‌‏گذارند؛ یک نماز ایشان معادل هزار نماز انسان‌‏ها بوده و ثواب نماز آنها براى کسى است که قبر آن‌حضرت را زیارت کند.
[۵]
دیگر این‌‌که هر روز بر آن‌حضرت، صلوات فرستاده و برای او طلب رحمت مى‏‌کنند تا ظهور حضرت صاحب الزمان(عج).
[۶]

پس با استناد به روایات می‌‌توان گفت هر شبانه روز هفتاد هزار فرشته و ملائکه، خانه خدا و قبر شریف پیامبر اسلام(ص) و امام حسین(ع) را زیارت می‌‌کنند ولی علاوه بر این هفتاد هزار نفر، چهار هزار فرشته دیگر موکل بر قبر امام حسین(ع) هستند که علاوه بر زیارت قبر آن‌حضرت و گریه برای او خدمت‌‌گذار معنوی زائران امام حسین(ع) هستند.

 

منبع: اسلام کوئست


[۱]. ابن بابویه، محمد بن على، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، النص،‏ ص ۹۶، دار الشریف الرضی للنشر، قم، چاپ دوم، ۱۴۰۶ ق.

[۲]. ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات،‏ محقق، مصحح، امینى، عبد الحسین، ص ۸۵،‏ دار المرتضویه، نجف اشرف‏، چاپ اول، ۱۳۵۶ ش.

[۳]. کلینى، محمد بن یعقوب، کافی، محقق، مصحح، غفارى، على اکبر، آخوندى، محمد، ج ۴، ص ۵۸۱ – ۵۸۲، دار الکتب الإسلامیه، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ ق؛ ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، النص، ص ۸۸٫

[۴]. همان، ص ۸۷٫

[۵]. کامل الزیارات، ص ۸۶٫

[۶]. همان، ص ۸۴٫