یک سوره هم در قرآن کریم تحت عنوان «سوره التغابن» است، که یکی از مسبّحات خمس قرآن کریم است، که وجود نازنین امام جعفر صادق صلوات الله علیه برای کسانی که هر شب قبل از خواب این پنج سوره را بخوانند تضمین می‌کنند که آن شخص حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم را می‌بیند و قبل از مرگِ خود امام زمان ارواحنا فداه را درک می‌کند. حضرت وعده‌های خیلی دل‌انگیزی داده‌اند. یکی از این مسبحات خمس سوره مبارکه تغابن است، و خدای متعال در سوره مبارکه تغابن می‌فرماید: خدای متعال یک روزی همه را جمع می‌کند که «یوم الجمع» است، این هم یکی از اسامی قیامت است که اولین و آخرین در یک دادگاهی حضور دارند، همه پای میز محاکمه‌ی احکم الحاکمین هستند، «ذَٰلِکَ یَوْمُ التَّغَابُنِ»[۱]، این یوم الجمع یوم التّغابن است.

 

چکار کنیم که گرفتارِ تغابن نشویم؟ خدای متعال در سوره مبارکه توبه فرمود: «کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»[۲]. این «کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ» درسِ امام‌شناسی است، درسِ معصوم‌یابی است، کسی که هر لحظه با او باشید او صادق است و هیچگاه بر خلافِ خطِ صداقت قدمی برنمی‌دارد نمی‌تواند بجز معصوم باشد. اینکه آیه مطلقا می‌فرماید که با صادقین باشید چند پیام دارد، یکی اینکه هر زمان صادقی دارد، تمامِ رهروانِ زمان‌ها اگر بگردند این گمشده را پیدا می‌کنند، صادقی وجود دارد، صادقِ خودتان را پیدا کنید، «کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»، و پیامِ دومِ آن این است که در هر کجا و در هر زمان و در هر مکانی این فرد غیر از صداقت هیچ چیزی ندارد، اگر انسان غیرِمعصوم باشد غفلت دارد، غفلت با صداقت هماهنگ نیست، نسیان با صداقت هماهنگ نیست، اگر انسان حواس‌پرتی پیدا کند نمی‌تواند با صداقت همراه باشد، بنابراین صادق «معصوم» است، امام معصوم است، این اعتقادِ شیعه است.


[۱] سوره مبارکه تغابن، آیه ۹ (یَوْمَ یَجْمَعُکُمْ لِیَوْمِ الْجَمْعِ ۖ ذَٰلِکَ یَوْمُ التَّغَابُنِ ۗ وَمَنْ یُؤْمِنْ بِاللَّهِ وَیَعْمَلْ صَالِحًا یُکَفِّرْ عَنْهُ سَیِّئَاتِهِ وَیُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَدًا ۚ ذَٰلِکَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ)

[۲] سوره مبارکه توبه، آیه ۱۱۹ (یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ)