استادم یک بار به من گفت: یکی از سیاست های پیامبر اکرم(ص) درباره احترام به زنان؛ این بود که یک یا دو جمله، یا چند کلمه را از قرآنی که در دست ما است عوض کردند و یا از بین بردند. اگر اشتباه نکنم قبل از تدوین قرآن توسط پیامبر یک جمله ای بود می گوید: «زنان کنیز مردان هستند». لطفا توضیح دهید.

پاسخ اجمالی

پیامبر گرامی اسلام(ص) بنده محض خدا بودند و هیچ کاری را از طرف خود انجام نمی دادند؛ تا جایی که خداوند درباره ایشان فرمود: «و هرگز از روى هواى نفس سخن نمی گوید، آنچه می گوید چیزى جز وحى که بر او نازل شده نیست».[۱] طبق این آیه، سخنان پیامبر و رفتار و اعمال او طبق دستور الهی و منطبق با وحی الهی است. بنابر این، کسی نمی تواند ادعا کند که ایشان، از جانب خودشان در قرآن تغییر ایجاد کرده باشند، بویژه این که خداوند در آیه ای از قرآن، بر این مطلب تأکید کرده و می فرماید: «اگر او سخنى دروغ بر ما می بست، ما او را با قدرت می گرفتیم، سپس رگ قلبش را قطع می کردیم، و هیچ کس از شما نمی توانست مانع [مجازات] ما شود».[۲]
از جهتی دیگر، خداوند تضمین کرده است که کتاب آسمانی خود؛ یعنی قرآن را از هر گونه تحریف و تغییر، محافظت کند. بنابر این، هر گونه سخنی که دال بر تحریف یا تغییر در قرآن از جانب مخلوقات باشد، غیر قابل قبول است و با آیات متعدد قرآن و روایات اهل بیت(ع)، منافات دارد.
در دین اسلام به هیچ وجه زن، کنیز مرد شمرده نشده است. و همان طور که مرد در قبال همسر خود وظایفی دارد که باید به آنها پایبند باشد؛ انجام وظایفی را که زن نسبت به شوهر خود دارد، به معنای کنیز بودن زن نیست.
[۳]

 

 

منبع:اسلام کوئست


پی نوشت:

[۱]. نجم، ۳ – ۴٫ «وَ مَا یَنطِقُ عَنِ الهْوَى*إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْىٌ یُوحَی». ر. ک: (کلمات پیامبر (ص) و وحی)، ۲۵۳.

[۲]. حاقه، ۴۴ – ۴۷٫ «وَ لَوْ تَقَوَّلَ عَلَیْنَا بَعْضَ الْأَقَاوِیلِ لَأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْیَمِینِ ثمُ‏َّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَتِینَ فَمَا مِنکمُ مِّنْ أَحَدٍ عَنْهُ حَاجِزِین».

[۳]. ر.ک: «عدم برتری مرد بر زن»، سؤال ۵۳۱؛ «وظایف زن و شوهر نسبت به یکدیگر»، سؤال ۸۵۰.