بعنوان مثال در سکوت کشورهای مدعی حقوق بشر، قوانین سعودی به مردان اجازه می‌دهد که دختران تحت تکفل خود را از ازدواج منع کرده و یا به زور به ازدواج هر کسی که تمایل داشته باشند، درآورند.

به گزارش شبکه ایران به نقل از “گلف نیوز”، در حالی که مقامات آمریکایی به بهانه حقوق بشر دست به هر نوع جنایتی در جهان می زنند ، در عربستان سعودی، متحد قابل اعتماد آمریکا در منطقه خاورمیانه، زنان حق ندارند در خصوص همسر آینده خود تصمیم بگیرند.این در حالی است که نه دولت اوباما و نه هیچ ‌یک از دیگر دولت‌های غربی حکومت آل سعود را به نقض حقوق بشر متهم نمی‌کنند.

بنابر گزارش فوق، تعالیم وهابی و سنت‌های قبیله‌ای حاکم بر عربستان به پدران یا مردان قیم زنان اجازه می‌دهد تا مستقلا در خصوص همسران آینده آنها تصمیم‌گیری کنند.

چندی پیش، یک خانم پزشک ۴۲ساله اهل عربستان از دادگاه تقاضا کرد تا اجازه ازدواج وی را با یکی از همکاران جراحش صادر کند اما دادگاه حق را به پدر و برادران این پزشک زن عرب داد. پدر و برادران این خانم می‌گویند که مرد مورد علاقه وی از قبیله‌ای دیگر است و وی حق ندارد با مردی از قبیله‌ای دیگر ازدواج کند!

سهیلا زین‌العابدین”از فعالان حقوق بشر در عربستان در اعتراض به این موضوع اظهار داشت: در عربستان گاهی یک دختر ۱۰ساله به زور به خانه بخت فرستاده می‌شود اما زنی ۴۲ ساله از ازدواج منع می‌شود!

بنا بر گزارش فوق، هرچند که شریعت اسلامی می‌گوید که پدر باید با ازدواج دختر دوشیزه موافقت کند اما در عربستان تعالیم وهابی و سنت‌های قبیله‌ای به مردان اجازه می‌دهد تا سرنوشت آینده دختران یا خواهران خود را بدون در نظر گرفتن کوچکترین حقی برای زنان ، تحت کنترل خود درآورند.

کمیته دفاع از حقوق بشر در شبه جزیره عربستان

 

 

منبع:پرسمان