۱ – اعلام روز تولد و یا وفات شخصیت های بزرگ جنبه نمادین داشته، و این به معنای بی اعتنایی نسبت به دیگر بزرگان و زحمات آنها نیست.

۲ – حضرت زینب دارای شخصیت ممتاز و منحصر به فردی بوده که خطبه هایش پس از قیام عاشورا در جریان اسارت گویای آن است. بدیهی است که وقتی نهضت کربلا و حوادث پس از آن را مطالعه می کنیم، می بینیم که حضرت زینب به عنوان بزرگ ترین شخصیت زن این قیام بزرگ و تاریخی مطرح است و نقش بسزایی در تبیین قیام عاشورا و رسوا نمودن مسببان و دست اندرکاران این جنایت بزرگ دارد. لذا این تلاش ها و زحمات به طور طبیعی اقتضای مطرح شدن بیشتر را دارد، ضمن این که احترام به حضرت زینب نمادی از تجلیل نسبت به دیگر بانوان فداکاری است که به گونه ای در نبرد عاشورا نقش داشته اند.

۳ – البته به غیر از ام کلثوم افراد دیگری؛ مانند حضرت سکینه، فاطمه بنت الحسین و… نیز همین وضعیت را دارند که اگر بخواهند به مناسبت های مختلف برای این افراد ایام تولد، وفات و مراسم تجلیل و سوگواری برقرار کنند، باید تمام روزهای هفته به همین مناسبت ها اختصاص یابد!

۴ – گفتنی است که مسائل این چنینی به سیاست های صدا و سیما و برنامه های فرهنگی آن سازمان بستگی دارد که ما در جریان سیاست های آن نیستیم.

 

منبع: اسلام کوئست